IZU 305. terem
Szerda, 16.30-18.00
Numerikus alaprendszerek működése
Analóg mennyiségdetektáló rendszer. Analóg rendszer nyomai felnőtteknél és állatoknál. Nem verbális számolás. Távolság és méret hatás. Becslés és közelítő számítás.
A verbális reprezentáció szerepe. Számok verbális kódja. A nyelvi relativizmus kérdése. Kombinatorikus reprezentáció.
Tárgy kvantifikáció. A kvantifikáció típusai. Szubitizáció és modelljei. A szubitizáció jelentősége a diszkalkulia diagnózisban és a fejlődésben.
Számjelölés szerepe a numerikus képességekben
A számjelölés kultúrtörténete.
A számjelölések tipológiája.
A számjelölés szerepe a numerikus folyamatokban.
Numerikus képességek fejlődése és zavarai
Csecsemők numerikus képességei. Mennyiségdetekció és aritmetika. Analóg mennyiség rendszer alternatívái: tárgy fájl hipotézis, kontúrhossz detekció, alakzat percepció.
Óvodások numerikus képességei.
A numerikus megismerés zavara és diszkalkulia. Szerzett és fejlődési diszkalkulia. Gyakoriság, jellemző tünetek. Genetikai fejlődési zavarok numerikus deficittel. Az okok dilemmája, és a diagnózis nehézségei. Neuropszichológiai tesztek.
Dehaene, S. (2003). A számérzék. Budapest: Osiris.
Sternberg, R. J., & Ben-Zeev, T. (szerk.). (1998). A matematikai gondolkodás természete. Budapest: Vince.
Krajcsi, A. (2003). Numerikus képességek. Erdélyi Pszichológiai Szemle, 4 (4), 331-382.
Krajcsi A. (megjelenés alatt) Nyelvi reprezentáció a numerikus feladatokban. Ha a kézirathoz bármilyen kommentárt fűztök (nehezen érthető részek, nyelvi hibák, stb.), akkor az plusz pontot jelent a ZH-hoz.
Krajcsi, A. (2010). A numerikus képességek zavarai és diagnózisuk. Gyógypedagógiai Szemle, 38 (2), 1-21.
ZH a megadott irodalom és az előadás anyagából (december 8).
Az alábbi kettő közül az egyik választása, amelyeket az utolsó alkalommal prezentálunk (témák egyeztetése október 20-án, határidő december 15).
Egy vagy több Wikipédia szócikk írása numerikus témakörben, összesen 8000 karakter terjedelemben (szóközzel).
Néhány elkészült szócikk: Stanislas Dehaene, Numerikus képességek idegrendszeri alapjai, McCloskey folyamatorientált modellje, Amos Tversky, Nemi különbségek a matematikai gondolkodásban, Anguláris gyrus, Számjelölő rendszerek, Szerzett számolási zavarok, George Lakoff, Genetikai rendellenességek numerikus zavarai, Brian Butterworth, David Orme Tall, Daniel Kahneman, Matematikai szorongás, David Geary, NUCALC diszkalkulia teszt, Adaptív stratégiaválasztási modell, Szerzett számolási zavarok, Biológiailag elsődleges matematikai képességek, Biológiailag másodlagos matematikai képességek
Kísérlet elvégzése, egyedül vagy párban. A terveket előzetesen egyeztetjük