Időpont: Péntek 13-16, kéthetente. Első alkalom alkalom szeptember 29-én. (A szept. 15-i alkalom ütközne az etika előadással.)
Az október 27-i alkalom elmarad, helyette a pótóra december 18-án (hétfőn) 15 órától.
Helyszín: Izu 402
A kurzuson áttekintjük a kognitív kutatás során leggyakoribb elemzési módszereket: általános elemzési módszereket, néhány matematikai eljárást, és statisztikai eljárásokat. A kurzus a leggyakrabban használt szoftvertípusokat és azok használatát is bemutatja. A matematikai és statisztikai részekben azokra az aspektusokra koncentrálunk csak, amelyek a kognitív kutatás szempontjából relevánsak. Számos vitatott kérdést és félreértést is megtárgyalunk.
A tematika és a témák sorrendje nem végleges, a kurzus során az igények és lehetőségék függvényében változhat.
Szoftver választás szempontjai (dia)
Táblázatkezelők, statisztikai szoftverek, általános programnyelvek
Leíró statisztikák
Hipotézisvizsgálat
Statisztika programozással (opcionális téma) (saját notebookon)
Az alábbi két feladatot kell teljesíteni. (Témák egyeztetése október 13-án. Feladatok határideje az utolsó óra.)
Vizsga gyakorlati feladatokkal. A feladatokban leginkább mért adatok alapján kell kérdéseket megválaszolni. Egy részük az adatokra közvetlenül vonatkozik (pl. igazolható-e valamilyen kapcsolat vagy eltérés), egy másik része az adatok és a vizsgálat jellege alapján a vizsgálat továbbfejlesztési lehetőségeire vonatkozik (pl. erőelemzés, kritikus tulajdonságok kontrollálása, stb.). A szorgalmi időszak utolsó hetén aktuális.
Az alábbiak közül egy választandó. A határidő a szorgalmi időszak utolsó hete.
Új szócikk készítése a magyar Wikipédiára statisztika témában (kövesd ezt a leírást az összeállítás menetéhez és technikai tudnivalókhoz). Lehet egy angol szócikk fordítása/átdolgozása is. Fordításnál/átdolgozásnál legkevesebb 8000 karakter szóközzel, új anyag írásánál legkevesebb 6000 karakter szóközzel.
Néhány az előző években elkészült anyag: A statisztika helytelen használata, Feltáró faktorelemzés, Ellenőrző faktorelemzés, Mintavételi hiba, Lineáris diszkriminancia-analízis
Új szócikk készítése vagy kiegészítése a Statisztika a pszichológiai kutatásban weboldalra. Legkevesebb 5000 karakter szóközzel.
Felület fordítása új nyelvre, vagy korábbi nyelvek javítása és kiegészítése.
Új eljárásra javaslat indoklással.
Néhány példa (elsősorban a "question" címkével ellátott témák)
Saját kutatás nem tradicionális elemzése.
Az elfogadható munkákról konzultáció alapján döntünk.
Ha további ötleted van, ami kapcsolódik a kurzus tematikájához, és neked vagy másnak hasznos lenne, akkor keress meg, és döntünk a lehetőségről.
Krajcsi, A. (2008). Kísérletvezérlés és adatelemzés a kognitív tudományban. Szeged: Szegedi Egyetemi Kiadó.
Janacsek, K., & Krajcsi, A. (2009). Statisztika a pszichológiai kutatásban.
Andy Field, Jeremy Miles, Zoe Field (2012): Discovering Statistics Using R. Sage.