2013 ősz
Időpontok: szeptember 20, október 4., alkalmanként 12.00-18.00, illetve (változás!) október 18., november 8., és november 29., alkalmanként 12.00-15.30.
Hely: Izu 402
Ha tudtok, hozzatok saját notebookot.
Nincs semmilyen különösebb konfiguráció vagy operációs rendszer igény, kivéve, hogy a Labirint demó program nem biztos, hogy működik Mac-en.
A saját gépekre előzetesen nem kell semmit feltelepíteni, ha az órán van internet elérésetek (wifi csak saját azonosítóval használható a teremben).
Ha nem lesz net elérésetek, akkor az első órára a Labirint linken a Labir20 tömörített fájlt töltsétek le.
Tematika
Bevezetés a programozásba
Kísérletvezérlés számítógéppel
Az első alkalommal használjuk a Labirint nevű DOS-os (!) programot.
Linux használók DOSEMU-ból tudják futtatni (DOSBox nem jó).
Kurzus közepére Python-ból a 2.7-eset kell letölteni, ha nincs még a gépeden.
Windows használók sok más Python csomagot egyszerűen pl. a pythonxy letöltésével tudnak telepíteni.
Kurzus végén OpenSesame-t és PsychoPy-t is használunk.
Linux használóknak érdemes lehet NeuroDebian tárolóból telepíteniük (több más Python csomagot is).
Két egyszerű python program megírása
Írjon ki 10 szót egymás után a program, és minden szó után kérjen a résztvevőtől egy választ, hogy az adott szó értelmes magyar szó-e vagy sem. A végén írja ki, hogy a résztvevő hány százalékosan teljesített. A szavakat most elég a konzolra egymás alá kiírni.
Némi segítség: az eredeti szólistát és a helyes válaszokat egy listában tárolhatjuk; tetszőleges szöveg beolvasásához a felhasználótól használhatjuk pl. a raw_input függvényt; a hibázás kiszámításához használjunk lebegőpontos adatokat.
A program olvasson be egy fájlt, aminek minden sorában egy szám szerepel. A program számolja ki az értékek átlagát. Előzetesen hozzatok létre egy text fájlt, amibe írjatok be néhány számot. Mindegyik szám külön sorban szerepeljen.
Némi segítség: a fájlok egyszerű kezeléséről itt találtok bevezető információt; az átlagnál ismét lebegőpontos számmal dolgozzatok; más ponton is szükség lehet adattípusok átalakítására.
Az alábbiak közül az egyik választása
Egy Open Sesame vagy PsychoPy kísérlet összeállítása (a program nem a grafikus tervező által generált script).
Ezt aztán lehet bármire használni, például erre.
Pszichológia kurzus gyakorlatokon használható demonstrációs kísérlet PsychoPy-ban vagy Open Sesame-ban. A kísérlet elkészíthető a script írásával vagy a grafikus felület használatával is.
A kísérlet megírása és a dokumentáció elkészítése (a demonstrálandó jelenség rövid leírása). A jól sikerült demonstrációkat, ha beleegyeztek, közzé is tesszük itt: https://sites.google.com/site/kognitivgyakorlatok/ Ugyanezen az oldalon részletes leírást is találtok az elkészítés tartalmi és formai elemeiről.
Határidők:
Python feladatok a Python óra után 2 héttel.
Open Sesame vagy PsychoPy kísérletek a bevezető PsychoPy után 2 héttel.
Krajcsi, A. (2008). Kísérletvezérlés és adatelemzés a kognitív tudományban. Szeged: Szegedi Egyetemi Kiadó.