Pszichológiai kísérlet részvétel – 2024 ősz
A kurzus célja, hogy betekintést lehessen nyerni a kísérleti pszichológia módszereibe saját élmény szintjén, esetenként önismeretre is szert lehet tenni, illetve a résztvevők hozzájárulhatnak a tudományos kutatásokhoz.
A kurzus során vizsgálatokban tudsz részt venni, ahol pontokat kell gyűjtened. Egy pontot nagyjából egy órányi vizsgálati részvétellel tudsz összegyűjteni. A félév végén az összegyűjtött pontok alapján kapsz majd jegyet:
6 ponttól elégséges
7 ponttól közepes
8 ponttól jó
9 ponttól jeles
Az új kísérletekről értesítést küldünk egy levelezési listán, amire itt tudtok feliratkozni: https://groups.google.com/g/elte-kiserlet-reszvetel. (A Google Groups mostani állapota szerint magatok csak gmail-es címmel tudtok feliratkozni. Ha nem gmail-es címmel szeretnétek a listára felkerülni, akkor küldjetek egy emailt nekem a krajcsi.attila@ppk.elte.hu címre, és hozzáadlak benneteket közvetlenül a listához.)
Minden levelezési listára kiküldött kísérleti felhívásnál megtalálod majd a kísérlet rövid leírását, hogy mennyi pontot gyűjthetsz össze a kísérletben, a kísérletben való részvétel feltételeit, és hogy milyen időintervallumban lehet a kísérletre elmenni. Ha egy kísérletre jelentkezni szeretnél, akkor a leírásban megtalálod a jelentkezés menetét (email küldése, online naptár, stb.). Ezek után már csak el kell menni a kísérletre.
A kísérletekre a szorgalmi időszakban (egészen pontosan a vizsgaidőszak 3. napjáig) lehet elmenni, a jegyeket a vizsgaidőszak első hetének végén fogjuk megállapítani (általában a vizsgaidőszak 4. vagy 5. napján).
A félév elején nem tudjuk előre megmondani, hogy pontosan mikor és mennyi kísérlet lesz elérhető, mert ez az aktuális kutatások ütemezésétől függ, ahol legtöbbször csak néhány hétre lehet pontosan előre látni a menetrendet. Emiatt fontos, hogy ne halogasd a félév végére a kísérleteket, mert lehet, hogy nem tudunk az utolsó hetekben elég lehetőséget biztosítani. Garantáljuk, hogy a félév során mindenki elérhesse a jeleshez szükséges pontszámot (ha ez a célja), de azt nem tudjuk garantálni, hogy elég kísérlet lesz a félév legvégén is ehhez. Ha a félév során nincs elég kísérlet, hogy mindenki elérhesse a jelest, aki ezt célozza meg, és akik folyamatosan jelentkeztek mérésekre, akkor a pontszám határokat módosítani fogjuk.
A pontokat regisztráljuk, és a félév végén összesítjük, félév közben nem lesz összesítésünk az aktuális állásról, és nincs ilyen jellegű adatbázis sem, amit megosztunk a résztvevőkkel. Félév közben emiatt neked kell számon tartanod, hogy mennyi pontot gyűjtöttél össze, hogy tudd, hogy mennyi kísérletre kell még jelentkezned. Érdemes feljegyezned, hogy melyik napon és melyik helyszínen voltál kísérleten, egy esetleges későbbi egyeztetéshez.
A kurzus egyes résztvevői esetleg azt tapasztalhatják, hogy a vizsgálatok egyes feltételei miatt (pl. életkor, gyógyszer szedése, piercing) némely vizsgálatra nem tudnak jelentkezni. Ha az ilyen feltételek valakinek jelentősen befolyásolják a lehetőségeit, és emiatt nem tud olyan jegyet szerezni, amelyet tervezett, akkor a félév végén küldjön erről a korlátról egy levelet nekem (krajcsi.attila@ppk.elte.hu), és hogy a vizsgálatok mekkora részére nem tudott jelentkezni a kizáró feltétel miatt. Ha a kizáró feltétel miatt nem marad elég lehetséges vizsgálat a kívánt jegy megszerzéséhez, akkor a ponthatárokat arányosan csökkenteni fogjuk az adott hallgató számára.
Ha az adott kísérlettel kapcsolatban van kérdésed, akkor a kísérleti felhívásban megadott email címen tudsz érdeklődni. Ha általában a kurzussal kapcsolatban van kérdésed, akkor keress engem a krajcsi.attila@ppk.elte.hu címen. (Tegeződjünk! Sziasztok! :) ) Ha a félév elején kíváncsi vagy, hogy miféle kísérletekkel találkozhatsz, akkor nézd meg a korábbi kurzusaink felhívásait a fenti levelezési listán.